Jak vybrat světlo na kolo
Pokud patříte mezi ty, kteří s nastávající tmou kolo neodkládají, máme pro vás několik praktických rad pro výběr vhodného světla. Nemusíte nutně být pravidelným nočním cyklistou, který pečlivě studuje všechny parametry nabízených cyklo světel. Stačí když se prostě zapomenete v příjemné společnosti a už jedete domů za tmy. Řešením potom může být skladný a přitom spolehlivý držák svítilny na kolo, kterým na řídítka můžete připnout třeba svojí kapesní svítilnu pro každodenní použití.
Jezdíte-li pravidelně, má smysl pořídit si specializovanou cyklosvítilnu s patřičně tvarovaným světelným kuželem, který spolehlivě osvětlí celou šíři cesty před vámi a zároveň s ním vidíte i dostatečně do dálky. Jste-li městský cyklista brázdící většinu času osvětlené cyklostezky, doporučujeme ohleduplné svítilny se seříznutým kuželem, který neoslňuje ostatní řidiče nebo chodce.
Pokud máte rádi adrenalinovou zábavu a preferujete noční sjezdy a traily, sáhněte po cyklosvítilně s dostatečnými parametry, nejlépe i v kombinaci s druhým světlem na přilbě. Taková kombinace vám umožní si noční jízdu užít i při svižném tempu v náročném terénu. Naše tipy pro každou kategorii nočního cyklisty naleznete v článku níže.
S cyklosvítilnou Fenix BC30 V2.0 a čelovkou Fenix HM61R si noční jízdu v lese opravdu užijete
Příležitostný noční cyklista
Pokud již výkonnou ruční svítilnu máte, tak držák na kolo může být vaše jediná investice. Výrobce značky Fenix nabízí např. variantu Fenix ALB-10, která je kompatibilní se svítilnami s průměrem těla 18 – 26 mm. Dovoluje poměrně velkou variabilitu volby, jakou svítilnu do držáku upevníte. Další možností je i otočný držák na kolo, vhodný pro svítilny o průměru těla 23 - 26 mm. Do něj svítilnu jednoduše vtlačíte a jedete. Když přijedete do cíle, stačí ji jen vyjmout a posvítit si například na stavění stanu v kempu.
Přitom výkon vaší svítilny může být více než dostatečný. Např. Fenix E30R nebo Fenix LD30, které pro podobné účely doporučujeme, mají výkon až 1600 lm a dosvit 203 respektive 205 m. Pokud je pro vás důležitým parametrem doba svícení, zvolte svítilnu na Li-ion akumulátor typu 21700 jako jsou Fenix PD36R nebo Fenix PD40R V2.0. Např. v režimu 350 lumenů dosáhnete u obou dobu svícení 8,5 hodiny, což je srovnatelný čas s podobnými režimy u těch nejvýkonnějších cyklosvětel. Fenix PD40R V2.0 se navíc ovládá pomocí otočného kroužku, což vám jednoduše umožní měnit intenzitu osvětlení i během rychlejší jízdy.
Můžete však využít i řadu dalších svítilen, kompatibilních s držáky na kolo. Namátkou například Fenix E20, Fenix E25, Fenix UC30 XP-L, Fenix UC35 XP-L, Fenix TK15 UE, Fenix TK22 V2.0 nebo varianta Fenix TK22 UE a mnohé další.
Výhodou podobného řešení je zejména velká multifunkčnost. Svítilnu nevyužijete jen na kole, ale můžete si s ní posvítit v práci, na rybách, při lovu, při noční poruše auta na silnici nebo vám poslouží jako záloha v domácnosti při nečekaném výpadku proudu.
Fenix PD40R V2.0 se na řídítkách pohodlně ovládá otočným kroužkem
Nemusí být od věci zabezpečit se ani ve chvíli, jezdíte-li po tmě opravdu výjimečně a jakákoli investice do cyklosvětla vám přijde vyloženě nepraktická. Stačí, když do své KPZetky přidáte silikonový držák nebo držák na malé svítilny Twofish Lockblocks, se kterými pohodlně na řídítka upevníte i svou EDC svítilnu. Vhodnou kandidátkou na podobnou "nouzovku" je např. minisvítilna Fenix E16, která při 150 lumenech vydrží svítit 2 hodiny. Dá vám tak dostatek času, abyste se z posezení v restauračním zařízení (kde samozřejmě konzumujete nápoje slučitelné s budoucí účastí na silničním provozu :-)) přemístili do svého domova. Parametr, který by u této svítilničky mohl zajímat zejména "gramaře", je její hmotnost. I s akumulátorem váží necelých 40 gramů.
I tady můžeme doporučit další možnosti Fenix E18R, Fenix E12, Fenix E15, Fenix LD12 a podobné modely.
Fenix E16 na řídítkách upnutý v držáku Lockblocks od firmy Twofish a v silikonovém držáku
Velice populární je v tomto směru také čelovka Fenix HM61R Amber. Její reflektor se dá snadno vyjmout z držáku na popruhu kolem hlavy a pomocí Twofish Bikeblock, nebo Twofish Lockblocks upevnit na řídítka. Případně lze čelovku upnout i do otočného držáku.
Čelovka Fenix HM61R Amber na řídítkách v držáku Twofish Bikeblock
Čelovka Fenix HM61R Amber na řídítkách v držáku Twofish Lockblocks
Noční cyklista na cyklostezce
Pokud jezdíte v noci pravidelněji, vyplatí se už pořídit regulérní cyklosvítilnu, která ve své konstrukci zohledňuje jízdu na kole. Má již integrovaný držák pro všechny běžné průměry řídítek a speciálně uzpůsobený světelný kužel, odpovídající převažujícímu typu cest, po nichž se pohybujete.
Dáváte-li přednost klidnějším městským cyklostezkám nebo silnicím s hustějším provozem, vyberte některou ze svítilen, které neoslňují protijedoucí a přinášejí stále více vyžadovanou ohleduplnost. Výrobce značky Fenix přišel před časem s řadou cyklosvítilen splňujících tyto požadavky. Speciálně tvarovaný reflektor dokáže světlný kužel shora oříznout a směřuje světlo přímo před kolo a do stran, nikoli nahoru.
Vlevo chodec osvětlený svítilnou Fenix, která neoslňuje, vpravo ve světle svítilny vhodné do terénu
V této kategorii světel na kolo Fenix je základním nabíjecím modelem BC25R. V maximu přináší výkon 600 lumenů, který však zejména na cyklostezkách využijete jen nárazově. Pokud započítáme veřejné osvětlení je zcela postačující režim 150 lumenů, který pro vás znamená kolem 15 hodin bezpečné jízdy, v krajním případě režim 350 lumenů. S podobnou úrovní vystačíte i na silnici mimo město, kde se dá předpokládat asfaltový povrch. V tomto případě v době stmívání dobře využijete také funkci blikání, kterým na sebe upozorníte protijedoucí vozidla.
Krátkodobě se tato nabíjecí cyklosvítilna dá použít i do terénu. V tu chvíli se ji však vyplatí na řídítkách mírně přizvednout, aby dosáhla na větší vzdálenost. Recenzent portálu Outdoortipy.cz navíc v tomto případě doporučuje přepnout na turbo režim 600 lumenů. Přečtěte si jeho recenzi.
Fenix BC25R na řídítkách
Reflektorem se shodnými vlastnostmi výrobce vybavil i nabíjecí cyklosvětlo Fenix BC35R. Na cyklostezkách a silnicích dokáže udržet dojem decentního městského světla, které neoslňuje, když se s ním však rozhodnete vyrazit do lesa nebo dokonce na prudší singletrail umí to pěkně rozbalit. Stačí opět jen mírné přizvednutí na řídítkách.
Maximální výkon 1800 lumenů sice můžete spustit „jen“ krátkodobě jako burst režim, ale další nejvyšší mod (1000 lumenů) už mohou všichni fanoušci silnice i MTB užívat v režimu stálého svícení téměř 2 hodiny. K terénní jízdě vyzývá i použitá dioda Cree XHP50 dodávající teplejší odstín bílého světla (neutral white), které umožňuje plastičtější vnímání barev a tvarů, takže vás nepřekvapí skrytý výmol nebo vyčnívající větev. Za zmínku stojí i OLED displej informující jezdce o zbývající době svícení v navoleném režimu na základě aktuální kapacitu akumulátoru, dálkový spínač pro pohodlnější ovládání, nebo rychloupínací držák, ve kterém drží svítilna na řídítkách jako přibitá. Zkrátka s tímto světlem nejste v ničem limitovaní, což potvrzují ve své recenzi i redaktoři cykloserveru MTBIKER.SK
Za svitu Fenix BC35R
Hurá na trail
Existuje řada parametrů, které se vyplatí při výběru cyklosvítilny vhodné pro jízdu mimo cyklostezky sledovat, například způsob ovládání svítilny (měl by být jednoduchý), kapacita a možnost výměny akumulátoru (abyste nezůstali v lese potmě), možnost nabíjení (vestavěný akumulátor vs vyměnitelný) nebo odolnost (proti vodě a pádu). Pro bezpečnou a rychlou jízdu ve složitém nebo divočejším terénu jsou však dva parametry zcela zásadní: výkon a způsob, jakým svítilna osvětluje váš trail.
Fenix pro nejvyšší stálý režim volí výkon v rozmezí 1000 - 1500 lumenů, který u svítilen se silnějšími akumulátory doplňuje ještě krátkodobým burst režimem (1800 – 2200 lumenů). Pro rovnoměrné osvětlení potom používá svůj vlastní patent – prověřenou technologii Dual Distance Beam System (Systém dvojího směrování světla), který vytváří vlastně dva světelné kužely. Primární dálkový a druhý, který směruje světlo těsně před kolo a do stran.
Fenix BC30R a Dual Distance Beam System
Dlouhodobě nejoblíbenějším trailovým světlem na kolo z dílny Fenixu je nabíjecí model Fenix BC30R. Díky dvojici LED Cree XM-L2, které přináší teplejší odstín bílého světla (neutral white) je vynikající výkon opět vylepšen i parametrem plastičtějšího vnímání barev a tvarů. Vestavěný akumulátor o kapacitě 5200 mAh lze dobíjet přes micro-USB konektor v těle svítilny. Přehled o stavu nabití během jízdy, o zvoleném režimu i o době, po kterou bude ještě v tomto režimu svítit vám podá OLED displej. Při ovládání svítilny dálkovým spínačem prakticky nemusíte pouštět řídítka vašeho kola z ruky. Vyvážená kombinace vlastností zaujala i recenzenta portálu mtbs.cz, který ji ve velkém testu světel na kolo vybral jako svůj tip pro všechny MTB jezdce.
Fenix BC30R v akci
U vestavěného akumulátoru popřemýšlejte, zda uváděná kapacita a doba svícení vyhovuje vašemu způsobu používání svítilny. Nespokojte se přitom pouze s posuzováním maximální výdrže u jednotlivých režimů, při jízdě totiž běžně režimy přepínáte, takže výsledná doba svícení bude vždy průměrem jednotlivých časů. Ovšem zkušenost naše i našich zákazníků praví, že kapacita 5200 mAh (Fenix BC30R, Fenix BC35R) pokryje jak seriózní noční trénink tak noční vybláznění se po dni stráveném v práci.
Pro některé cyklisty však možnost výměny baterií může být rozhodující parametr. Zásadní je to zvláště pro dlouhé vytrvalostní závody, ať už na 24 hodin či vícedenní akce. Pro ně bude vždy lepší volba Fenix BC30 V2.0. Druhá generace cyklo světla navrženého na dva Li-ion akumulátory typu 18650 přináší díky moderní diodě Luminus SST-40 úctyhodný výkon v burst režimu 2200 lm a nejvyšší stálý režim má hodnotu 1500 lumenů. Zásadní rozdíl oproti předchozí svítilně je možnost průběžné výměny akumulátorů. V nouzi lze použít i čtyři jednorázové CR123A baterie. Povedenou novinkou je i bezdrátové dálkové ovládání.
Fenix BC30 - cyklosvítilna na dálkové trasy
Na nenabíjecí variantu Fenix BC30 nedá dopustit náš ambasador, specializující se na dálkové cyklistické závody bez supportu, Aleš Zavoral, který jí jako hlavní světlo využil během závodu North Cape 4000. Trať táhnoucí se přes 4000 km z jihu až na nejsevernější výběžek Evropy ujel za 11 dní 18 hodin a 32 minut, čímž získal celkově 2. místo. Aleš je známý hračička, chcete vědět, jakou kombinaci světel Fenix zvolil a hlavně jak vymyslel jejich průběžné nabíjení během závodu? Přečtěte si náš rozhovor s Alešem.
Aleš Zavoral během závodu North Cape 4000
Stejně jako u jiných svítilen i zde znamená větší výkon větší akumulátor a zároveň větší váhu. Ale i tady se najde řešení pro gramaře. Jejich náročné požadavky plní Fenix BC21R V2.0, nabíjecí cyklosvítilna, která je zhruba o polovinu lehčí oproti výše zmíněným modelům. V maximálním výkonu přesto dokáže nabídnout až 1000 lumenů a navíc spojuje nabíjení přes USB-C konektor na jejím těle s možností výměny akumulátoru. Z výroby je vybavena jedním Li-ion akumulátorem typu 18650 (2600 mAh), který je v případě vybití možné vyměnit buď za jiný nebo za dvě jednorázové CR123A baterie. Pokud jsou pro vás ostatní svítilny Fenix veliké a těžké, volte model BC21R V2.0. K tomu závěru došel ve své recenzi i Tomáš Růžička z mtbs.cz, který zdůrazňuje také cenovou ekonomičnost této varianty.
Fenix BC21R V2.0 na řídítkách
Dvacetjedničku zvolil pro své dokonale odlehčené kolo jako ideální variantu i náš ambasador a dálkový cyklista Dan Polmann během účasti na proslulém cyklistickém závodě Race Across America (RAAM). V roce 2019 dokončil tento nejtěžší silniční ultramaraton napříč USA (4960 km), jako třetí Čech v historii závodu, na 4. místě v kategorii muži sólo (do 50 let). I pro něj byla váha rozhodující parametr a členové jeho týmu už jen podávali nabité akumulátory. :-)
Dan Polman během RAAM 2019 s neodmyslitelnou BC21R V2.0 na řídítkách
Na kolo se světlem na přilbu
Světelnou výstroj na kolo může významně obohatit čelovka. Výhoda je jasná, světlo na řidítkách míří tam kam míří vaše řidítka, ale čelovka osvětluje prostor, na který se právě díváte. To je výhodné zvláště v točitějším a členitějším terénu, kde často měníte směr jízdy. Přitom nemusíte přemýšlet jak to zařídit, aby popruh čelovky nesjížděl po okraji cyklopřilby. Když použijete vychytaný držák Fenix ALG-03 na čelovky Fenix HL60R, Fenix HM61R Amber nebo Fenix HM65R, upevníte je na přilbě snadno a rychle. Stačí odepnout popruhy čelovky a zasunout ji do kolejniček držáku.
Fenix HL60R, Fenix HM61R Amber a Fenix HM65R v držáku na přilbu Fenix ALG-03
Kvalitní a dostatečně silná čelovka na přilbě se může klidně stát i vaším hlavním světlem. Ostatně Aleš Zavoral toto řešení využil během Atlas Mountain Race 2020, závodu, jehož trasa se vine 1145 kilometrů marockým pohořím Atlas mezi městy Marákeš a Agadir. Fenix HM61R Amber se svým maximem 1200 lumenů zvládla všechny záludnosti drsné kamenité cesty s převýšením 25 km. Ale nebyla to jen tato čelovka, podívejte se jaká další světla v závodě použil.
Fenix HM61R Amber jako Alešovo hlavní světlo během Atlas Mountain Race 2020
Další možností, jak upevnit světlo na helmu je možnost připevnit výše zmíněné cyklosvítilny pomocí držáku Fenix ALD-08. Tento držák, který se upevňuje pomocí plastových stahovacích pásek se dá dobře využít i pro upevnění cyklosvítilny na plochá silniční aero řídítka a oversize řídítka s větším průměrem než 35 milimetrů, které zvládnou standardní držáky.
Fenix BC21R V2.0 přichycená na přilbě a na plochých aero řídítkách držákem Fenix ALD-08
Nejen vidět, ale být i viděn
Obzvláště na místech s hustým provozem je dobré myslet také na zadní osvětlení. Před časem vyslyšel Fenix volání svých cyklo fanoušků a uvedl na trh nabíjecí blikačku Fenix BC05R. Její tři červené LED, které přináší světelný tok 10 lumenů, jsou viditelné až ze vzdálenosti 200 metrů. Upínací gumou ji lze dobře připevnit na sedlovou trubku s průměrem 20 - 35 milimetrů. Součástí balení je navíc spona, kterou můžete toto červené světlo připnout na batoh nebo oblečení, takže ho můžete využít nejen na kole, ale i při běhu a turistice.
Fenix BC05R umístíte pod sedlo nebo třeba na batůžek
Pro zajímavost zmiňujeme i verzi "zlaté české ručičky". Za použití držáku Bikeblock připevněte na svou přilbu mini lucernu Fenix CL09. Hlavní výhodou takto umístěné svítilny při zapnutém červeném světle je její všesměrovost, nejste tedy vidět pouze pro toho, kdo přijíždí zezadu, ale i pro ostatní přijíždějící ze stran.
Dá se to udělat i takto. Minilucerna Fenix CL09 na cyklopřilbě
Důležité parametry, na které je dobré si dát při výběru pozor
Tvar a šířka světelného kužele:
- jasný plynulý střed s doplňkovým širokým světelným haló. Vlastnost, kterou mají kužely většiny ručních svítilen.
- ostře uříznutý kužel, který neoslňuje ostatní řidiče a chodce. Reflektor směřuje světlo pouze dopředu a do stran, nikoli nahoru. Takové světlo nabízí hlavně modely Fenix BC25R a Fenix BC35R.
- kombinovaný kužel. Zatímco hlavní kužel míří do dálky, široký sekundární kužel je směřován do stran a osvětluje i prostor těsně před kolem. Lepší a spolehlivější řešení, které umožňuje bezpečnější, rychlejší i zábavnější jízdu. Tento tvar kuželu nabízejí zvláště světla na kolo Fenix BC21R, Fenix BC30 a Fenix BC30R.
Odstín světla:
- v terénu je výhodou teplejší odstín světla (neutral white), který podává barvy v terénu přirozeněji a kontrastněji a dodává plasticitu vnímání okolí při jízdě
Světelný výkon:
- využijete 3 – 5 režimů
- indikativní (jste vidět a pomáhá v šeru v relativně přehledném terénu) 10 – 50 lumenů, blikání
- pohyb po městě, cyklostezce, nebo v přehledném terénu 100 – 400 lumenů
- rychlá jízda po neosvětlené silnici a v terénu 300 – 1000 lumenů
- rychlá jízda náročným točitým terénem 1000 lumenů a více, nejlépe v kombinaci světla na řidítkách a čelovky na helmě (např. Fenix HM61R Amber, Fenix HM65R nebo Fenix HL60R)
Odolnost:
- voděodolnost až vodotěsnost je podmínkou, pokud chcete na kole každodenně fungovat. Při jízdě se určitě setkáte s deštěm a není vyloučen pád do vody, obzvláště pokud máte rádi brodění řek, nebo padáte do kaluží :).
- nárazuodolnost je také vítaná vlastnost. Jak se říká, kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti!
Ovládání cyklosvítilny:
- nejlépe pokud nemusíte při ovládání svítilny sundavat ruce z řídítek. Optimální je proto světlo, která má vzdálený spínač, například Fenix BC30R, Fenix BC35R a Fenix BC30 V2.0.
- ovládání by nemělo být složité. Každopádně s ovládáním svítilny se seznamte ještě před tím, než se vrhnete po hlavě do divokého sjezdu.
Zdroj energie:
- výkonnější svítilny vyžadují akumulátory 18650. Novinkou jsou v tom směru akumulátory s integrovaným micro-USB vstupem. Dají se nabíjet přímo přes kabel a z celého procesu můžete vyřadit klasickou nabíječku. A nakonec můžete do kapsy vzít i záložní jednorázové CR123A baterie. Pokud však potřebujete opravdu dobrý výkon, volte 18650, je to o řád jinde.
- hitem jsou svítilny s integrovaným micro-USB nebo USB-C dobíjením. Dobíjecí svítilny se nejlépe obsluhují, je dobré zvyknout si hned po jízdě je dát do nabíječky, aby byly vždy maximálně připravené.
A teď už vzhůru do sedel!